2013 m. spalio 18 d., penktadienis

MERINO VILNA

Merinosai kilę iš Ispanijos, kur daugelį šimtmečių vyko kruopštus selektyvinis darbas, siekiant pagerinti merinosų vilnos kokybę. 18-tojo amžiaus pabaigoje pirmosios avys buvo perkeltos iš Ispanijos į naujai įsisavinamas teritorijas – į Australiją ir į Naująją Zelandiją. Atėjo nauja šios nuostabios veislės evoliucijos era.
Praėjus dviems amžiams, merinosų kiekis pasiekė rekordinį: šiandien vien Australijoje 70 000 avių augintojų augina 155 milijonus avių.
Australijos ir Naujosios Zelandijos gyventojai tiesiogine to žodžio prasme išprotėję dėl avių. Tai jų tautinis pasididžiavimas, pagrindinis pajamų šaltinis, mėgstamiausias užsiėmimas. Netgi pati populiariausia sporto šaka šiose šalyse yra avių kirpimas.

Ypač smagu lenktyniauti, kerpant avis vienu užėjimu arba užrištomis akimis. Tačiau avis čia jokiu būdu neturi nukentėti. Anksčiau šis užsiėmimas buvo laikomas išimtinai tik vyrišku. Tačiau neseniai į kovą dėl čempiono titulo stojo moteris ir laimėjo. Margareta Darr iš Vakarų Australijos per 8 valandas rankomis nukirpo 390 avių, šitaip nušluostydama nosį Piteriui Kesserli iš Naujosios Zelandijos, kuris per 9 nepertraukiamo darbo valandas nukirpo tik 353 merinosų vilną. Mašininis kirpimas daug efektyvesnis nei kirpimas žirklėmis. Tai įtikinamai įrodė kitas Naujosios Zelandijos gyventojas Alenas Makbraitas, per 9 valandas aptarnavęs dar 805 gyvulius. Vidutiniškai per valandą jis apkirpo 89,4 avies.
Merinosai – tikri vilnos čempionai. Iš vieno avino per metus gaunama iki 15 kg vilnos pluošto, iš kurio gaunama 8000 km siūlo! Kitos avių veislės per metus gali atauginti ne daugiau nei 6-7 kg vilnos. 2004 m. balandžio 28 dieną per nacionalinę naujosios Zelandijos televiziją tiesioginiame eteryje buvo transliuojamas nuostabus reportažas. 20 minučių visa šalis užgniaužusi kvapą stebėjo, kaip kerpama labai keista avis. Rezultatas – 27 kg vilnos, kurios pluoštas – 38 cm ilgumo. Arba 20 didelio dydžio vyriškų kostiumų.
Šio prabangaus kailio savininkas – avinėlis merinosas, vardu Šrekas, šitaip pavadintas žinomo multiplikacinio filmuko herojaus garbei, kuris atsiskyrė nuo bandos ir 6 metus slėpėsi kalnų oloje, esančioje 1500 metrų virš jūros lygio.
Vieną gražią dieną Šrekui nusibodo atsiskyrėliškas gyvenimas ir pasaulį išvydo „nežinomas biblinis padaras“, mažiausiai primenantis avį. Korespondentai sureagavo akimirksniu, ir greitai visas pasaulis pamatė unikalų šou. Kirpimas išėjo Šrekui į naudą – avinėlis gerokai sulyso ir atjaunėjo.
Ir visgi svarbiausias merinosų privalumas – ne vilnos kiekis, o jos kokybė. Jos tankumas sudaro vos 14,5-23 mikronų! Šiurkščiaveislių avių vilnos tankumas – 25-35 mikronų. Argi tūkstantosios milimetro dalys turi reikšmės? Žinoma. Pirma, ploną, minkštą, elastingą vilną sunku supainioti, ją atskirs net naujokas. Antra, 23 mikronų storumo vilna jau sukelia niežulį ir alergiją.
Geriausios vilnos partijos (14,5-16 mikronų) kasmet išstatomos pardavimui aukcione „Auksinis kuokštas“ – būtent iš šios vilnos kuriamos elitinių audinių kolekcijos patiems išrankiausiems klientams. Aukciono dalyviai – žinomos tekstilinės firmos ir madų namai: Zegna Baruffa, Ermenegildo Zegna, Gucci, Armani – pasiruošę už sėkmingą pirkinį sumokėti bet kokią kainą. 2004 metais, pavyzdžiui, 98 kg vilnos buvo parduota už 420 tūkstančių dolerių.
 Labiausiai vertinama merinosų vilna Extrafine (16-17 mikronų), kas išvertus reiškia „ypač plona“, ir Superfine (18-19 mikronų) – „labai plona“. Pastaruoju metu ją dažnai gamina pagal naują technologiją – „po stogu“. Merinosai nebepaliekami patys sau: juos laiko vėdinamoje patalpoje, specialiose gūniose, juos atidžiai prižiūri, šeria tam tikromis valandomis specialiu maistu. Darbo, žinoma, daug, tačiau galima gauti ekstra klasės pluoštą, turintį ypatingą paklausą pasaulinėje rinkoje.
Informacijos šaltiniai: catalogs.com, blog.kasiulai.lt, wikipedia.org.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą