2013 m. spalio 19 d., šeštadienis

MOHERA

Mohera - labai plonas ir elastingas, stipriai raitytas ir žvilgantis kaip šilkas, prabangus tvirtas ir šiltas siūlas. Pluoštas gaunamas iš angoros ožkų, kurios iš pradžių buvo auginamos ir veisiamos Mažojoje Azijoje. Angoros ožkelės kilę iš Tibeto kalnų, o 16 a. atkeliavo į Turkiją. Logiška, kad šie verpalai būtų pavadinti angoros vilna, bet tuo metu rinkoje atsirado naujas pluoštas, pavadintas angora. Tai buvo dar minkštesni, švelnesni ir pigesni verpalai, kurie buvo gaminami iš laukinių triušių pūkų. Gudriai pasirinktas pavadinimas atliko savo darbą ir išpopuliarino naujuosius verpalus, kuriuos dažnas maišė su šiuo metu taip vadinama mohera. Turkai savo vilną pradėjo vadinti mochera, o tai arabiškai reiškia rečiausias, rinktinis. Kadangi Angoros ožkos buvo pradėtos veisti Turkijoje, ten tai tapo pagrindine ekonomikos šaka. Dėl šios priežasties ir dėl noro būti vienvaldžiais šioje srityje, turkai draudė ožkomis prekiauti su užsienio šalimis. Tik 19 a. pirmiesiems išeiviams pavyko nusipirkti 13 gyvulių ir išsivežti juos į Pietų Afriką. Tai buvo 12 patinų, kuriuos pardavėjai slapčia iškastravo, ir vienintelė patelė. Ji, atvykusi į Keiptauną, netikėtai atsivedė ožiuką.


Šiandien tokios ožkos yra auginamos Azijos regionuose, Ispanijoje, Pietų Afrikoje ir Australijoje. Angoros ožkos labai mieli gyvūnėliai. Jie ramaus būdo, nekaprizingi, taikūs. Didžiausią įspūdį, žinoma, palieka ožkų garbanėlės. Jos ryškios, blizgančios, sniego baltumo.
Moheros pluoštas pats atsiskiria į atskirus plaukelius, todėl neįmanoma pagaminti iš 100 % moheros verpalų. Šiuo metu didžiausias įmanomas moheros procentas verpaluose neviršija 90% . Moheros plaukeliai ilgi ir labai purūs, juos lengva dažyti. Gaminiai numegzti iš moheros labai lengvi ir labai šilti.

Kid mohair - pati gražiausia ir brangiausia mohera, išgaunama angoros ožkos vaikelio pirmo kirpimo metu. Maždaug 6 mėn. amžiaus ožiukai pirmą kartą gyvenime kerpami ir iš tokių verpalų gaunamas plonas ir minkštas, nors ir mažiau blizgus, negu suaugusiųjų ožkų, pluoštas.
Super kid mohair - pačios geriausios kid mohair partijos. Tokia mohera gaminama nedideliais kiekiais ir naudojama brangiems mezginiams ir medžiagoms. Su amžiumi angoros ožkų vilna tampa grubesne, bet gera ir teisinga gyvūnų priežiūra leidžia išgauti pluoštą, atitinkantį kid mohair parametrus ir po antrojo ar netgi trečiojo ožiukų kirpimo.
Goating - antrojo kirpimo vilna, kol ožiukų amžius dar nesiekia dviejų metų.
Adult mohair - suaugusiųjų gyvūnų vilna.
Dažniausiai sutinkamos baltos spalvos angoros ožkelės. Baltos - labiausiai vertinamos, nes lengvai dažomos bet kokiomis spalvomis. Bet šios veislės ožkų spalvos gama labai įvairi: apima sidabrinius - pilkus atspalvius ir nuo šviesios smėlio spalvos iki tamsiai rudos ir juodos spalvų.
Spalvotų gyvūnų vilna šiek tiek grubesnė, negu baltų, bet ilgiau išlaiko pastovų atspalvį.
Spalvota mohera dažniau naudojama rankiniams mezgimui kaip gryna, taip ir maišyta su šilku ar balta vilna, kur natūralus tonas gražiai puošia pagrindinį pluoštą.
Angoros ožkų vilna turi žvilgesio. Šis prabangus žvilgesys yra paveldimas, jis atsparus, ilgaamžis ir nedingsta po pluošto dažymo. jis dažams suteikia švaros ir ryškumo efektą, versdamas pluoštą švytėti iš vidaus.
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą